Pirolizės jėgainė: energija iš atliekų | Marketologai

Pirolizės jėgainė: energija iš atliekų


Donatas Jonikas prieš 8 years nėra komentarų .

pirolize2

Donetskas, Antverpenas 2008 – 2010 m.

Užduotis: diversifikuoti verslo riziką – reinvestuoti pelną į alternatyviąją energetiką.

Rezultatas: pasirašyti jėgainių statybos ketinimų protokolai su dviejų miestų savivaldybėmis Ukrainoje.

Energijos gamyba iš komunalinių atliekų pasirinkta, nes puikiai atitiko visuomeninį bei verslo interesą. Toks projektas siūlė dviejų visuomeninio masto Lietuvai aktualių problemų sprendimą: atliekų utilizavimą ir energijos gamybą iš vietinių „išteklių“. Vienkartinės, nors ir didžiulės, projekto vystymo pastangos leido tikėtis garantuotų pinigų srautų ir pelno ateinančius 20 – 30 metų.

Projekto specifika – viešoji privačioji partnerystė (VPP). Investuotojui, norinčiam gaminti energiją iš atliekų, neužtenka vien pastatyti jėgainę. Būtina atrasti visuomenei priimtiną vietą jėgainės statybai, užsitikrinti ilgametį atliekų srautą ir skatinamąjį elektros supirkimo tarifą, įveikti begalę biurokratinių formalumų. Įmonė, kurioje dirbau, nei su atliekomis, nei su energetika nieko bendro neturėjo, nebuvo rengusi jokių bendrų projektų su valstybe ar atskiromis savivaldybėmis. Žodžiu, buvo visiška naujokė šioje srityje. Rinkodaros požiūriu subtilybė buvo dar ir tame, kad projektas turėjo būti naudingas visuomenei, tačiau pagrindiniuose etapuose sprendimą dėl projekto įgyvendinimo turėjo priimti valdininkai, kurių kiekvienas vadovavosi savo suvokimu apie visuomenės gerovę, o ne įprasta verslo ar vartotojiška logika.

Atrinkome technologiją iš beveik 20 alternatyvų. Patikrinome ją pasitelkę Lietuvos Energetikos Instituto mokslininkus. Užsitikrinome technologijos efektyvumą teisinėmis ir finansinėmis priemonėmis. Sukūrėme išties išskirtinį pasiūlymą, tenkinantį visuomenės interesą. Beje, kaip paaiškėjo po pirmojo pokalbio su Aplinkos apsaugos ministerijos atstovais, mūsų parengtas pasiūlymas netgi pasirodė pernelyg geras, kad tai būtų tiesa! Atrinkta technologija leido ne tik nebranginti, bet dar ir atpiginti komunalinių atliekų utilizavimą, jeigu pagaminta elektros energija būtų superkama tokiu pat skatinamuoju tarifu, koks galiojo tuo metu (0,3 Lt/kWh).

Pirolizės jėgainė buvo įtraukta į Šiaulių regiono strateginį plėtros planą, numatyta konkreti vieta jos statybai. Ukrainoje dėl tokių jėgainių statybos atstovaujama įmonė pasirašė ketinimų protokolus su Donetsko ir Dniprodzeržinsko savivaldybėmis. Konkurse „European Business Awards“ projektas buvo nominuotas geriausiu Lietuvos verslo projektu. Europos energijos iš atliekų gamintojų konfederacija (CEWEP) asmeniškai pakvietė į tarptautinį kongresą Lietuvos vardu pristatyti situaciją.

Komentarai per Facebook